üst

GSS Borçları Silinecek Mi?

Genel olarak son dönemlerde GSS borçları olan kişiler, silinip, silinmeyeceği konusunda bilgi arayışı içerisindeler. 2016 yılında GSS borçlarına ilişkin, hükümet tarafından yapılan çalışmaların söz konusu olduğunu duyuyorduk. Peki, yeni hükümetle beraber önümüzde ki 3 ay içerisinde hayata geçirileceği vaatleri söz konusu olmuş olan borçlar, söz konusu olacak mı?

1 Ocak 2012 yılında yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında 18 yaşını doldurmuş herkes, sigorta kapsamında yer almakta. 18 yaşını aşmış fakat herhangi bir işe girmemiş bireyler ise, gelir testine girip, gelir seviyelerini belirlemekle hükümlüler. Bu kapsamda ise test sonucuna göre devlet ya tüm sigorta primlerini karşılıyor, ya da kişi prim ödeme hükümlülüğüyle karşı karşıya geliyor. GSS borçları ise toplamda 7 milyar TL’yi aşmış durumda. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularına ise sadece 500 bin kişi katılmıştı. Borçlu sayısı ise, çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyon gibi bir rakama ulaşmıştı.

gss-borçları-silinecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, genel sağlık sigortası nedeniyle test yaptırmayan ve çoğunluğu gençlerden oluşmuş olan 5 milyon kişiye, seçim öncesi 7 milyar liraya ulaşan borcun tamamıyla silineceği vaatlerinde bulunmuştu. 1 Kasım sürecinde verilen bu vaat ile beraber hükümet programı içerisinde de yer alan GSS borçları silinmesi durumu, her an gerçekleşebilmek adına beklemeye alındı.

Bu kapsamda ise borç sıkıntısı için strese giren birçok kişi, tek başına iktidar olan AKP hükümetinin vaatleri ile beraber sistemin daha aktif bir şekilde çalışacağı ortamlar yaratıyor, okul bitiren gençlerinde 2 yıl içinde iş bulmaları adına müddetler veriliyor. Böylelikle GSS borçları olan kişiler, yapılandırma sürecini iş bulduktan sonrasına kadar tamamlayabilecekler.

Bir önceki yazı olan 4C emekli aylığı kesintileri başlıklı makalede 4c emekli aylığı kesintisi ve emekli sandığı maaş kesintisi hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz