üst

gss-affi-2017

GSS Borç Affı 2017

Genel Sağlık Sigortası Borçları Silindi

GSS Borç affı 2017 olarak geçen GSS prim borçları torba yasası kapsamında gelir testi yaptırmayan 4-6 milyon kişinin borçları ele alındı. 2011’de uygulamaya giren genel sağlık sigortası Türkiye’deki tüm vatandaşların sosyal sağlık güvencesi olması amaçlanmıştı.

GSS Borçları Silenecek mi ?

25 yaş altındaki yaklaşık 3.5 milyon vatandaşın (26 Nisandan önce gelir testi yaptırmamış kişilerin borçları yaklaşık 3.7 milyar TL) Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu silinmiştir. Bu borçların silinmesi için bir başvuruya gerek yoktur. Bu borcu daha önce yapılandırıp ödeyen kişiler SGK’ya giderek başvuru yapması gereklidir.Ancak ödemiş olduğu borçlar geri iade edilmeyecektir. Kalan borçları silinecektir. 26 Nisan 2016 da yürürlüğe giren yasada üniversite mezunu kişilerin 25 yaşına kadar, lise mezunu kişilerin ise 20 yaşına kadar gss primlerini devlet ödeyecek. 26 Nisandan 2016 sonrası genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmalısınız.

Gss Prim Borcu Nasıl Öğrenilir?

Vatandaşlar genel sağlık sigortası prim borcu olup olmadığını e-devlet üzerinden öğrenebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuk Bakımı Projesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Responses to GSS Borç Affı 2017

  1. murat 4 Aralık 2016 at 09:26 #

    işi olmayan insandan prim almak nedir,dayanağı nedir..hizmet verirsin prim alırsın,hizmet vermeden prim almak hangi mantığa adalete uygundur..borçluysan hizmet alamıyorsun ama prim borçlanmaya devam ediyorsun..

  2. selim şimşek 22 Mart 2017 at 10:58 #

    ayağımdan rahatsızım ayağım mın tamamı şiş bi şekiil de acile gittim sağlık sigortam olmdığı için tedavi olamasın dediler göner diler anlıya cagınız paran varsa tedavi olursun yoksa geberir gidersin

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz