üst

evdecocukbakimprojesi

Evde Çocuk Bakımı Projesi

Evde Çocuk Bakımı Projesi Nedir?

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finans edilen, Mart 2015 tarihinde öncü illerde (bunlar İzmir, Bursa ve Antalya) ’da uygulamaya başlayan Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi yoluyla amaçladığı hedeflere başarıyla uygulanmaya devam ediyor. 0-2 yaş arası çocuk sahibi kadınların çocuk bakımı dolayısıyla iş hayatından kopmamasını amaçlayan ve bu sayede annelerin, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 €’ya kadar destek verilen projede; başlangıçtan bu zamana kadar 6.780 anne ve 8.420 çocuk bakıcısı faydalanmış olup, toplamda 15 milyon avro hibe verilmiştir.

Bu alanda 50 Milyon € luk bütçesiyle uygulanan en büyük proje olan Evde Çocuk Bakımı Projesi 1 Aralık 2016 ile genişletiliyor. Genişletilme detayları ve Evde Çocuk Bakımı Projesi Nasıl yararlanılır ve başvurulur :

  • Projenin yürütülmekte olduğu illerine ek olarak İstanbul ve Ankara ile birlikte İzmir, Bursa, Antalya illeri proje kapsamındadır. İlk kayıt için İstanbul’da 3.500, Ankara’da 1.500 toplamda 5.000 kişi kayıt alınacaktır, Ankara ve İstanbul illeri için ön kayıtlar 28 Kasım 2016 tarihinden itibaren www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net web sitelerinden; kesin kayıtlar ise 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerinde kurulan kayıt ofislerinden alınmaya başlanacaktır.
  • Tüm yükümlülüklerini ve kriterleri karşılayan annelere verilen 300 avro hibe tutarı 320 avroya; engelli çocuğu olan veya tek ebeveyn anneler veya sertifikalı çocuk bakıcısı istihdam eden annelere yapılan 390 avroluk ödeme tutarı ise 416 avroya çıkartılacaktır. Projenin diğer ismi ise Çocuk Bakım Desteğiyle Sigortalı Çalış, Çalıştır! Bu yayının içeriğinden yalnızca Faydalanıcı Kurum sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.
  • Bu Evde Çocuk Bakımı Projesinden; uygulama illeri olan Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya illerinde ikamet eden, 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olup, bir işverenin yanında sigortalı olarak çalışan ve başvuru tarihi itibariyle son bir yıla ait brüt ücret ortalaması, mevcut brüt asgari ücretin 2 katını aşmayan (2016 için 3.294,00 TL), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler yararlanabilmektedirler.

Bir önceki yazı olan 2017 Doğum Parası başlıklı makalede 2017 çocuk başı para, 2017 çocuk parası alma ve 2017 çocuk yapma parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz