üst

images.jpg

Evde bakım maaşı nedir, şartları nelerdir?

Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak devletin gücünün yettiği en uç noktalara kadar ulaşması gerekir.  Yani sosyal devlet muhtaç olan ve engelli olan vatandaşlarına bakmak zorundadır. Bu nedenle devlet gerekli şartları sağlayan kişilere evde bakım maaşı vermektedir. Evde bakım maaşı ile bakımı zor olan hastalara, muhtaçlara destek olmak amaçlanmıştır.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Bir evde yaşayan kişilerin yani ailenin aylık olarak eve giren gelirleri asgari ücretin 2/3’ünden az ise ve bakıma muhtaç engellinin bakımı üstlenen akrabasına verilen paraya evde bakım maaşı denir.  Evde bakım maaşı alabilmek için engelli kişinin akrabası veya vasisi olmak gerekir. Bu para ile kişilerin bakıma muhtaç olan yakınlarına bakmaları teşvik edilmektedir. Böylece bakıma muhtaç olan insanların sayısını azaltma yoluna gidilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları

Evde bakım maaşı alabilmek için gerekli olan bazı şartların sağlanması gerekir. Evde bakılan hastanın ağır engelli olması gerekir. Ağır engelli olduğuna dair kişinin kurul raporu alması gerekir. Ancak evde bakılan hastanın küçük bir çocuk olması halinde ağır engelli hanesi işaretlenmeyecektir. Çünkü bir kişinin ağır engelli olmasına karar verilebilmesi için büyümesi gerekir. Sadece engelli değil aynı zamanda da başka açıdan da bakıma muhtaç olanlara da bakım ücreti verilebilmektedir. İhtiyaçlarını yerine getiremeyecek derece de hata olan veya yaşlı olanlar da aynı statüdedir.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilebilir?

Evde bakım maaşı almak için ilk olarak bakıma muhtaç kişiye bakmak gerekir. Bakıma muhtaç olan kişiye bakanların kişinin vasisi olması gerekir. Vasisi değilse de yakın akrabasının olması yeterlidir. Yani eşi, çocukları, teyzesi, halası ve onların çocukları gibi kişiler evde bakım maaşı alabilecektir.

Evde Bakım Ücreti Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için bazı belgeleri tamamlanması gerekir. Bu belgelerin en başında bakılan kişinin ağır engelli olmasına yönelik rapordur. Bu rapor dışında istenen bütün belgeler bakımı üstlenen kişiye ve engelliye aittir. Engellinin üzerine kayıtlı olan bütün malvarlığı ile ilgili bilgiler verilmek zorundadır.

Bir önceki yazı olan İşsizlik maaşı ne kadar, 2016 yılı değişiklikleri neler? başlıklı makalede 2016 işsizlik maaşı, işsizlik maaşı değişiklikler ve işsizlik maaşı ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

2 Responses to Evde bakım maaşı nedir, şartları nelerdir?

  1. Emin 27 Nisan 2016 at 13:20 #

    Bakım sigortası ne oldu

    • admin 27 Nisan 2016 at 13:21 #

      Türkiye’ye henüz gelmedi.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz