üst

Ev Hizmetinde Çalışanların Dikkatine!

Kısaca sizlere ev hizmeti tanımını yapalım. Ev içerisinde yaşayan, aile bireyleri tarafından temizlik, çamaşır, ütü, alışveriş ve bahçe işleri gibi günlük işlerle uğraşan; yaşlı, çocuk veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakımlarını üstlenen, aile bireyleri dışında ki kişiler tarafından yapılan hizmete verilen isimdir.
Çalıştıran ise 5510 sayılı kanunun ek olarak 9. Maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 1 ay içerisinde 10 günden az süreyle sigortalı çalıştıran ve işveren sayılmayan gerçek kişileri ifade etmektedir. 01.04.2015 tarihinden bu yana geçerli olan ev hizmetlerinde, sigortalı çalıştırılması hakkında tebliğ ise resmi gazeteden ifade edildi. İşçi ve işverenler açısından konu başlıkları ve başvuru şekilleri ile alakalı 10 günden az çalışanların sigortalılığı, bildirimi, tescili ve primlerin ödenmesi işlemi olarak kaleme alınacaktır. Kapsamlı olarak sigortalı çalıştırdıkları her gün için sigortalı çalıştırılanlar prime esas günlük kazanç alt sınırının %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemek durumunda kalacaktır. 

10 günden az sigortalı çalıştıranlardan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ve aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış bildirgesi düzenlemeleri talep edilmeyecektir. 10 günden az çalışmanın tespitinde ise azami sınır 7,5 saat olarak belirlenecek, bu 1 gün olarak geçecektir. 10 günden az çalışılan süreler ise birbirini takip eden ve olabileceği gibi ayın farklı günleri de söz konusu olacaktır.

Bu hizmet kapsamında artık sizler de ev hizmeti konusunda daha ayrıntılı bilgi alabilir, konunun altına mesajlar bırakarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Sizleri bu kapsamda bilgilendirmek ve sorunsuzca konu üzerinden bilgi almak adına yazabilirsiniz. Her daim SGK konusuyla alakalı güncel bilgi paylaşımlarımız devam edecek, sizleri bu kapsamda net bilgilere ulaştıracağız.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz