üst

erkek doğum izni

Erkek Memur Doğum İzni Hakkında

erkek doğum izni

erkek doğum izni

Erkek memur da eşi gibi doğum zamanı ve sonrası için doğum izni alabiliyor. Erkek memur için doğum izni nasıl, erkek memur için doğum izni kaç gün ve erkek memura doğum izni şartları neler, bu gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Doğum izni, aslında kadınların hamileliği sırasında ihtiyaçlarını karşılamak ve daha rahat bir doğum gerçekleştirmek için aldığı ücretli izindir. Doğum izni kadın memurlar için doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan sonra 8 hafta olacak şekilde toplam 4 ay olarak veriliyor.

Erkekler Doğum İzni Süresi

Kadınlara tanınan bu hak kapsamında erkeklere de doğum izni hakkı çıktı. Yeni çocuğu olan işçi babaya doğum izni süresi 5 gün olarak belirlendi. Engelli çocuğu olan babaya ise tedavisi için yılda 10 gün izin çıktı.

Dediğim gibi doğum izni sadece kadın memurları kapsamıyor. Erkek memurlar için doğum izni var. Kadınların aksine eşlerine doğum izni çok çok az. Erkekler için doğum izni sadece doğum sonrası veriliyor. Erkeklere doğum izni süresi doğum sonrası 5 gün olarak belirlendi. Devlette çalışan erkek memurlara doğum izni doğum sonrası 10 gün olarak belirlenmiştir.

Erkeklerde Doğum İzni Şartları

  • Bir çocuk yetiştiriyorsanız, bir çocuğa karşı sorumluysanız, çocuğa bakmak için ya da anneye yardım için bu izni istiyor olmalısınız.
  • Çocuğun biyolojik babası dışında, evlat edinmiş iseniz ya da eşinizin daha önceki eşinden olan çocuk içinde bu izinden yararlanılabilinir.
  • Çocuğun normal şartlarda doğması gereken tarihten 16 hafta önce başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Evlatlık aldığınız hafta sonunda başvuru yapmanız gerekmektedir.

Şu hususu da belirtmeden geçmemek lazım. Doğum izni için illa erkeğin devlette çalışmasına gerek yoktur. Bir işyerinde SSK’lı çalışıyorsanız ve eşiniz doğum yaptıysa doğumdan sonra 5 gün izin kullanmak size devletin verdiği bir haktır. Bu hakkınız saklıdır. Bu izin hakkı için iş yerinize başvuru yapmanız yeterlidir. Eğer izin verilmezse bunu SGK‘ya bildirmeniz yeterlidir.

Bir önceki yazı olan Cezaevinden Emekli Olabilir Miyim? başlıklı makalede cezaevi emeklilik işlemleri, cezaevinden emekli olmak ve cezavinden emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz