üst

Engelliler Erken Emeklilik Nasıl Olur?

Engellilerin erken emekli olması hakkında çok fazla sorular sorulur. Engelliler için erken emeklilik nasıl olur, nasıl erken emekli olabilirim gibi. Şartlar eğer çalışmaya el verişli değilse, Engelli bir haliniz varsa, erken bir şekilde emekli olabilirsiniz.

SGK Kurumu ve TBMM odaklı yeni yasalarla beraber, çalışmaya engel olan bir durumunuz varsa, SGK üzerinden başvurular yaparak, daha kısa sürede emekli olabilirler. Burada baz alınan durum, engelli adayının çalışmaya neden olan dereceleri. Erkeklerde Askerlik borçlanması ve kadınlarda ise “Doğum Borçlanması” gibi nedenlere göre bu durum geçerli olur.

Emeklilik durumunu SGK üzerinden öğrenmenin yanı sıra, daha yakın Kurumlara giderek, bu konuda daha erken bilgi alabilirsiniz. Engelli adaylarının buradaki çalışmama durumlarına bağlı bir Emeklilik söz konusu. Yani çalışamama nedenleri, ne derece Engelli durumları var ne derece zorluklarla çalışmama gibi nedenleri var. SGK üzerinden bunlar değerlendirilir ve buna bağlı olarak erken Emekli olmaları sağlanır.

Ne Derece Engelli Adayları Erken Emekli Olur?

Engelli adaylarında erken emeklilik için aranan ilk şey, çalışmalarına neden olan nedenlerin ne derece de büyüklüğe sahip olduğu. Engelli sayılacak adaylarda, eğer %80 derece de bir engel varsa, 1. dereceden emekli olmaya hakkı vardır yasalarda geçer. Yani birinci dereceden Engelli adayı olan bir kişi, çalışma durumu hiç yok olarak sayılır.

Yüzde 50 derecenin altında olanlar, 3. engelli adayı olarak belirlenir. Ortalama yaş sınırları da vardır elbette. 40-49 yaş aralığı gibi yaşlar vardır. Ama Yüzde 80 gibi engelli adayları olanlar, kesinlikle orta yaşlarda Emekli olmaya hak kazanırlar. Engelli Adayların bu derecede bir nedenleri varsa, SGK kurumlarına başvuru yaparak, bu konuda bilgi alır ve dilekçelerle beraber Emekli olabilirler.

Engelli bir durumunuz varsa ve erken emeklilik düşünüyorsanız yukarıda saydığımız durumlar göz önüne alıp erken emekliliğe başvurabilirsiniz. Bu konularda başka aklınıza takılan bir durum varsa bizlere çekinmeden sorabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Engeli lerin sesekaya brclanmasi

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz