üst

images.jpg

Emeklilik maaşı bekleyenlere avans ödemesi

Emeklilik süresi dolduğu halde henüz emeklilik maaşı bağlanmayanlar başvuruları halinde 3 ay boyunca avans ödemesi yapılıyor. Avans ödemesi Sgk tarafından yapılıyor ve 3 ay boyunca aylık asgari ücret kadar 1300  TL olacak şekilde ödeniyor. Toplamda 3900 TL ödeme yapılıyor.

Emeklilik şartlarını doldurdunuz ve size emekli maaşı bağlansın diye Sgk binasında gittiniz. Bazı durumlarda emekli aylıklarının hesaplanması, resmi işlemlerin tamamlanması ve paranın hesaba yatması beklenenden uzun sürebilir. Böyle durumlarda SGK, emeklilik maaşı bekleyenlerin geçimini idame etmesi için avans ödemesi denilen bir çözüm buldu.

Avans ödemesi için gerekli şartlar aslında iki tane. Birincisi Emekli aylığının 90 gün içinde bağlanamamış olması ve ikincisi ise avans için yazılı başvuru yapılması gerekir. Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde kurumun açıkladığı genelgeye göre hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödemesi yapılır. Yani bu alacağınız 3900 TL ilerideki maaşınızdan yavaş yavaş kesilecektir.

Avans ödemesi miktarı söyle hesaplanıyor. Her 3 ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise 2 katını geçmiyor. Avans, 1.300 TL x 3 = 3.900 TL’yi, gelirlerde ise 1.300 TL x 2 = 2.600 TL’yi geçmeyecek. Sgk bu durumdan kurtulmak için emeklilik işlemlerini hizlandirmaya çalışıyor.

Bir önceki yazı olan SGK ödenecek ilaçlar listesi 2016 başlıklı makalede bedeli ödenecek ilaçlar listesi, sgk ilaç listesi 2016 ve sgk ödenecek ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

One Response to Emeklilik maaşı bekleyenlere avans ödemesi

  1. Mustafa AVCI 1 Kasım 2016 at 13:09 #

    672 sayılı KHK ile ihraç edildim.Emekli olmak için SGK ya müracaat ettim.Emeklilik işlemi tamamlana kadar bu haktan faydalanabilirmiyim.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz