üst

Emekli Sandığı Banka Değişikliği

4c-banka-degisikligi1Sosyal Güvenlik Kurumu günümüzde internet üzerinden aktif olarak hizmet veriyor. Birçok banka ile anlaşmalı olarak çalışan bu kurumun, bu iki özelliğini birleştirince, Emekli Sandığı banka değişikliği konusu ortaya çıkıyor. Geçmiş tarihlerde maaşlar yalnızca PTT ve Devlet Bankası gibi bankalardan alınabiliyordu. Şimdilerde bu durum çok farklı ve ortaya çıkan bu yeni durum karşısında, banka değişikliği yapmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için kilometrelerce yol gitmeniz ve sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşmanız gerekmez. E devlet portalı bunun için ve bu değişikliği yapmanız için var. Her şeyden önce bu değişikliği gerçekleştirmek için e devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor.

4C Banka Değişikliği

Maaşınızı aldığınız bankayı dilediğiniz zaman e devlet üzerinde yer alan 4C banka değişikliği sekmesi yardımıyla yapabilirsiniz. Fakat bu işlemin şuan için ayın 11’i ile 30’u arasında gerçekleştirildiği biliniyor. Ayın 1’i ile 10’u arasında bu işlemi gerçekleştirmek şuan için bilinen kadarıyla mümkün olmuyor. E devlet şifreniz ile birlikte banka değiştirmek istediğinizde sorun ile karşılaşırsanız, bunun nedeni ayın 1’i ile 10’u arasında bulunuyor olmanız olabilir.

4c-banka-degisikligi24C Emekli Sandığı Banka Değişikliği

E devlet şifresine giriş yaptıktan sonra 4C Emekli Sandığı banka değişikliği sekmesine tıkladıktan sonra, sistem size bankayı, ili ve şubeyi soracak. Yine aynı şekilde, aynı sayfa üzerinden adres güncelleme işlemi de yapabilirsiniz. Aynı sayfanın alt kısmında yer alan SGK Banka/PTT bilgileri adres güncelleme formu bu noktada ihtiyacınız olan işlemi görecektir. Ancak dikkatli olmanız ve hata yapmamanız için özellikle belirtelim ki yapacağınız değişiklikler işlemin yapıldığı ayı takip eden ay geçerli olacak ve başlayacak. Bu nedenle işlemden sonraki ay, güncellemenizi dikkate almanız gerekir.

Bir önceki yazı olan GSS Sorgulama başlıklı makalede gss borç sorgulama, gss prim borcu sorgulama ve gss sağlık sigortası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz