üst

Emekli Sandığı (4C) Hizmet Dökümü Sorgulama

4c-sorgulama-hizmet-dokumuEmekli Sandığı’na bağlı bir yaşam sürüyorsanız, bazı aşamalarda Emekli Sandığı hizmet dökümü sorgulama işlemine her zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ihtiyacınız karşısında her zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek zorunda değilsiniz. Eskiden olsa bu kuruma gitmek ve hatta çoğu zaman büyük sıralar beklemek zorundaydınız. Fakat günümüzde sorgulama işlemini gerçekleştirmek için bu eziyetleri çekmeniz gerekmiyor. İnternet üzerinden, online olarak sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sorgulama ile birlikte Emek Sandığı hizmet dökümünüze ulaşabiliyorsunuz. Bu döküme ulaşmak için evinizden kilometrelerce uzakta bulunan Sosyal Güvenli Kurumu’na gitmenize gerek yok. Bir bilgisayar, bir internet ve bir adet e devlet şifresi ihtiyacınızı her zaman görecektir.

Emekli Sandığı Sorgulama

Bu yazıyı şuan okumakta olduğunuza göre bilgisayar ve internetiniz bulunuyor. Ancak genel olarak kişilerde e devlet şifresi bulunmadığı için Emekli Sandığı sorgulama işlemi yarım kalır. Merkezi bir PTT olmasına gerek yok, herhangi bir PTT şubesinden, ne zaman isterseniz şifre alabilirsiniz. PTT şubelerine kimliğiniz ile gitmeniz ihtiyacınız olan e devlet şifresini almanız için size yardımcı olacaktır. Bu şifreyi alırken PTT personelinin sizden isteyeceği birkaç lirayı vermeyi unutmayın çünkü e devlet şifreleri, bu birkaç liralık ücretin karşılığında alınabilen şifrelerdir. Sonrasında imzalayacağınız kağıt ile birlikte şifreniz size bir zarf içerisinde sunulacak. Bu zarfta yer alan şifre yalnızca size ait olacak.

4C Sorgulama SGK

Yalnızca size ait olan bu şifrenin mutlaka iyi bir şekilde korunması gerekiyor. Bu korumayı gerçekleştirebilmek için öncelikle şifrenizi kendi istediğiniz bir şifre ile değiştirmelisiniz. Ayrıca e devlet portalı size üyeliğinizi mail ve telefonunuz ile eşleştirme olanağı sunar. Bu eşleştirme sonrası hesabınızdan izniniz olmadan hiçbir işlem gerçekleştirilemez. Bunlara rağmen eğer e devlet şifrenizi kaybederseniz ya da çaldırırsanız, tekrar en yakın PTT şubesinde şifre alabilirsiniz. Bunlar dışında, bu şifrenin neden bu kadar önemli olduğunu bilmeniz için öncelikle e devlet portalından birçok uygulamanın yapıldığını bilmelisiniz. E devlet portalı üzerinden özellikle resmi makamlarla ilgili birçok işlem gerçekleştirilebiliyor. Emekli Sandığı sorgulama SGK da bunlardan bir tanesi… Şifrenize ulaşan kişi de dolaylı olarak sizin adınıza tehlikeli işlemler gerçekleştirebilir.

Emekli Sandığı Sorgusu

emekli-sandigi-hizmet-dokumuBunların dışında asıl konuya, Emekli Sandığı sorgusunun nasıl yapıldığı konusuna gelelim. E devlet şifrenizi aldıktan sonra, e devlet portalına giriş yapacaksınız ve giriş yaptığınız bu portal üzerinden ihtiyacınız olan hizmeti bulacaksınız. Öncelikle sol menüde bulunan hizmetler sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Bu sekmeye tıkladıktan sonra önünüze yüzlerce farklı hizmet sunacak. Emek Sandığı sorgusu işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak gerçekleştireceğiniz için, öncelikle listeden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulmanız gerekir. Bu kurumu bulduğunuzda, kurumun sunduğu hizmetler de önünüzde sergileniyor olacak. Emekli Sandığı sorgusu 4C Hizmet Dökümü adı altında bu listede bulunmaktadır. İstediğiniz sorguyu gerçekleştirebilmek için 4C Hizmet Dökümü’ne tıklamanız yeterli olacak.

Emekli Sandığı Sorgulama E Devlet

4C Hizmet Dökümü’ne tıkladıktan sonra sorgu işlemi yapılmış olacak ve karşınıza sorgu sonuçları çıkacak. Çıkan bu sorgu sonuçları Emekli Sandığı sorgu sonuçları olacak. Online olarak e devlet üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirmek işte bu kadar basit bir iş… Emekli Sandığı mensubu iseniz bu sorgulama işlemini gerçekleştirmeyi iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Çok kolay bir şekilde yapılabilen bu online sorgu işlemi sayesinde, hizmet dökümünüzü görüntülemek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yolunu tutmanız gerekmeyecek. E devlet portalından bu sorgulamanın yanı sıra yüzlerce resmi işlemi de birkaç tık karşılığında, tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

4C Hizmet Dökümü Almak için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazı olan SGK Ne Zaman Emekli Olurum? başlıklı makalede sgk emeklilik hesaplama, sgk ne zaman emekli olabilirim ve sgk ne zaman emekli olurum hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sgk 4c hizmet dökümü

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz