üst

emekli-calisan

Emekli olarak çalışanların hakları nelerdir?

Türkiye’de emekli olup da çalışanlar binlerce kişi var. Bunlar her ay SGDP ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Emekli olarak çalışanların iş kanuna göre hakları var. Bu haklar hakkında ne kadar biliyorlar, orası muamma. Ancak SGK sitesi olarak bu hakları sıralamak da fayda var. Bu haklar hem devam eden hem de farklı olan haklardır.

Emekli olarak çalışanların izin hakları

Öncelikle belirtmek gerekir ki kanun koyucu emekli çalışanları izin hakkı konusunda emekli veya normal çalışan olarak ayırmamış sadece yaş olarak bir fark getirmiştir. Bu farkları şöyle sıralayabiliriz

  • 1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dahil) 14 gün,
  • 6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,
  • 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilir.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakiler ile, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır. Yani emekli olsun ya da olmasın yıllık izin süreleri aynıdır.

Emekli olarak çalışanların ihbar hakları

İşveren aşağıda tabloda verdiğimiz sürelerde çalışanı ihbar etmezse ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Emekli ya da emekli olmayan farketmeksizin çalışma süreleri dikkate alınır.

Hizmet SüresiBildirim Süresiİhbar Tazminatı Tutarı
6 aydan az olan çalışma dönemi için2 hafta2 Haftalık Ücret
6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma dönemi için4 hafta4 Haftalık Ücret
1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışma dönemi için6 hafta6 Haftalık Ücret
3 yıldan fazla olan çalışma dönemi için8 hafta8 haftalık Ücret

Emekli olarak çalışanların kıdem tazminatı hakları

Yürürlükteki iş kanuna göre emekli olmayan ve emekli olan çalışanlar arasında bir fark yoktur. İzin, kıdem tazminatı ve ya ihbar hakkı emekli çalışanlara da tanınmıştır. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederken işveren tarafından işten çıkarılan ya da haklı bir nedenle istifa eden işçilerin hepsi kıdem tazminatı alabilir.

Emekli olduktan sonra çalışanların yeniden emeklilik gerekçesi ile istifa ettiklerinde durum değişiyor. Kıdem tazminatını almadan aynı işyerinde çalışmaya devam edenler, artık fiilen emekliye ayrılmayı istediklerinde emeklilik öncesi ve emeklilik sonrası döneme ilişkin kıdem tazminatlarını beraber alabilirler.

İkinci ve üçüncü grupta yer alan, yani önceki döneme ait kıdem tazminatlarını alıp emekli aylığı bağlatarak aynı işyerinde veya başka bir işyerinde çalışmaya devam edenlerin yeniden emeklilik hakkı ya da 15 yıl sigortalılık – 3600 gün prim koşulunu ileri sürme hakları bulunmuyor.

Emekli olup da halen çalışan işçileri hakları bu şekilde. Bu konuda sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Doğum borçlanması nedir, şartları nelerdir? başlıklı makalede doğum borçlanması, doğum borçlanması kimler yararlanır ve doğum borçlanması şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

emekli hakları,emekli çalışanın yıllık izin hakkı,sgk emeklilerinin hakları nelerdir,emekli olup tekrar çalışanların yıllık izinleri,20018 Emekli yapılan haklar,emekli çalışanın senelik izin hakkı,emekli calisani,emekli birinin yıllık izni kaç gün,çalışan emekli işçinin izin hakları,ssk emekli olan calisanlarin izin kac gun

, , , ,

2 Responses to Emekli olarak çalışanların hakları nelerdir?

  1. lale 30 Mart 2017 at 17:29 #

    2008 de emekli oldum. 3 ay öncesine kadar özel bir iş yerinde maaşlı olarak çalışıyordum. İşveren işlerinin kötü gittiği gerekçesi ile işime son verdi. 1,5 aylık maaşım da ödenmedi. ekim.2016 da sigortam sonlandırılmış. İşverenden maaşımı nasıl alabilirim? Beni bu konu da aydınlatırsanız sevinirim.

  2. esref çetınkıran 23 Eylül 2017 at 01:45 #

    emeklı olduktan sonra buyuk bır faprıka mutfağında yemek dağıtıcı olarak çalışıyorum mutfağı bır yemek sıketı çalıtırıyor sozlesme 2 yıllıktı fakat sozlesme 2yıl daha uzatıldı faprıka sozlesmeyı erken fes ettı fes edılen yemek fırm ası bzı başka subede çalıştırmak ıstıyor bıze kâğıt ımzalattı ana fırma fes edınce tazmınat alma hakkımız ne olur

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz