üst

dogum-izni

Doğum izni nedir, süresi ve şartları nelerdir?

Doğum izni, hamilelik döneminde ve hamilelik sonrasında anneye tanınan yasal bir haktır. Doğum izninin verilmesinin nedeni annenin ve bebeğinin önemli sürelerde birlikte olabilmeleridir. Özellikle bebeğin anne sütüne alışabilmesi için doğum izni son derece önemlidir. Tabi ki bazı durumlarda da zor geçen bir hamilelik ve doğum için gereklidir.

 Doğum İzni Alabilmenin Şartları

Doğum izni alabilmek için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk şart sigortalı olmak veya kamu görevlisi olmaktır. Doğum izni yasal bir haktır. Anne ve bebek sağlığı için bu izin son derece gerekli olduğu için haklarınızın farkında olmalısınız. Doğum şeklinin nasıl olacağı konusunda ki farklılıklar kesinlikle doğum iznine etki etmeyecektir.

Doğum İzni Süresi Ne Kadardır?

Doğum izni herkes için eşittir. Yani çalışan gün sayısının fazla olması ya da doğum şekli izni değiştirmeyecektir. Ancak çoğul doğumlar olması halinde değişiklikler olabilecektir. Anne adayı 8 hafta hamilelik döneminde 8 haftada doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta izin süresi bulunmaktadır. Ancak çoğul gebeliklerde yani ikiz olması durumunda ise izinler değişiklik gösterecektir. 8 hafta olan doğum izni çoğul gebeliklerde 10 hafta olacaktır.

 Doğum İzni Ne Zaman Verilir

Doğum izni her anne adayı için genellikle yani aksi bir durum olmadıkça standart zamanlarda verilmektedir. Normal bir gebelik 40 haftada tamamlanmaktadır. Tabi aksi durumlar olduğu zaman da gebelik farklılık gösterebilecektir. Doğum izni gebeliklerde 8 hafta öncesinde yani 32. Haftada verilmektedir. Ancak çoğul gebeliklerde doğum izni 30. Hafta da verilmektedir. Eğer annenin sağlık duruma herhangi bir zarar vermeyecekse ve doktor tarafından raporlanmışsa anne adayı 37. Haftaya kadar çalışabilir. 5 haftalık kullanmadığı izni ise doğum sonrasında kullanabilir.

Doğum İzni İçin Gerekenler

Çalışan anne adayının doğum izni alabilmesi için hamile olduklarını raporlamaları gerekir. Hamile olduklarına dair belgeyi aldıktan sonra iş yerlerinde gerekli olan birime vermeleri gerekir. Aynı zamanda da bağlı olduğu sigorta kurumuna hamile olduklarını bildirmek zorundadır. Hamilelikle ilgili işlemlerin yapılabilmesi için bu durumun belirtilmesi işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazı olan Evde bakım hizmeti nedir, kimler yararlanabilir? başlıklı makalede evde bakım, evde bakım avantajları ve evde bakım hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz