üst

Doğum Borçlanması

Son dönemlerde birçok kişi doğum borçlanması ile alakalı araştırmalar yapmakta ve bu konulara ilişkin olarak da fikir üretmeye çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle de pek çok yasa da bir onanma durumunun yapılacağı SGK tarafından duyurulmuştu. Şimdi sizlere soru – cevap niteliğinde bu konuyu daha açık anlatacağız.

doğum-borçlanması

SORU: Ekim 1973 yılında doğdum. Mayıs 2000 yılında da sigortam başladı. Bir yıl kadar isteğe bağlı olmak koşulunda sigorta primimi ödedim. Temmuz 2001 yılında da özel bir bankaya geçiş yaptım ve bu bankanın kendine ait sandığı var. ilk çocuğum 1994 yılında, diğeri ise 2002 yılında doğdu. Emekliliği de 2026 yılında alacağım gibi görünüyor. Doğum borçlanmasından yararlanma durumu söz konusu mu? Bu emekliliğimi geri çeker mi? Arzu Yılmaz.

CEVAP: Başbakanın söylediği 2016 yılında gerçekleşir ise, ilk defa sigortalı olduğunuz tarih öncesinde doğan çocuğunuz için doğum borçlanması durumu söz konusu olacaktır. Fakat mevcut yasal düzenlemelere göre ilk çocuğunuzun doğum tarihi, ilk defa sigortalı olduğunuz Mayıs 2000’den önce olduğu için borçlanma mümkün olmayacaktır.

İkinci çocuğun doğumu ise banka emekli sandığına tabii olarak çalışmaktadır. Bu yüzden doğum borçlanması pek de mümkün değildir. 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20. Maddesinde de tabi banka emekli sandıklarında çalışma olup, bu çalışmalar sona erdikten sonra da doğum yapan kadınlardan, daha sonra 4/A, 4/B ve 4/C kapsamında çalışması bulunan kişiler doğum borçlanması yapabilme olanaklarına sahiptir.

Bir önceki yazı olan Emekli Sandığı (4C) Hizmet Dökümü Sorgulama başlıklı makalede 4c hizmet dökümü, 4c hizmet dökümü alma ve emekli sandığı hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz