üst

dogum-borclanmasi

Doğum borçlanması nedir, şartları nelerdir?

Kadınların doğum anlarında ve doğum sonrasında mağdur olmamaları açısından düşünülen ve planlanan bir sistem olarak anlatılmalıdır. Bu bağlamda; düzenlenen madde gereğince; kadınların doğum sebebi ile bulunmaları gereken iş yerlerinde ve çalışma pozisyonlarında bulunamaması ve doğurdukları bebeğin sağ olması durumunda, iki yılı geçmeyen ve alt üst limitleri belirlenen, günlük kazancın yüzde otuz ikisi üzerinden hesaplanan bir borç sistemi de denilebilir.

Doğum Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

Kadınların bu tarz doğum yardımlarından faydalanabilmeleri için ilk ve tek gerekli ana madde, sigortalı olarak çalışmalarıdır. SGK kapsamında yer alan; Bağ – Kur’lu ve memur kademesinde olan kadınların, doğum borçlanmasından yararlanamayacağı da mutlaka bilinmelidir.

  • Doğum izninde olan kadınların mutlaka iş yerlerinden onaylı ve nedeni belirtilen evrakları kuruma teslim etmiş olmaları gerekir. Evrak tesliminde eksik olan kadınların doğum borçlanmasından yararlanabilmesi mümkün değildir.
  • Doğum borçlanması kapsamından üst sınır, iki çocuk olarak belirlenmiştir. İki çocuğun üzerinde doğum yapan kadınların, üçüncü çocuk ve sonrası için doğum borçlanmasına başvurmaları itibari ile sonucun kesinlikle olumsuz olacağa bilinmelidir.
  • Sigorta başlangıcı doğum sonrasında başlayan kadınların doğum borçlanmasına tabi olması mümkün değildir. Doğum borçlanması adına sigorta başlangıcının mutlaka doğumdan önce olması şartı aranır.
  • İki yıllık bir süre için doğum borçlanması söz konusu olur ise ve bu sürenin belirli bir kısmında bebek ölümü gerçekleşir ise; bebeğin sağ kaldığı kısım kadar doğum borçlanmansa sahip olunabilir. İki yıl tam süre olarak belirlenmez.
  • Doğum yapmış olan kadının doğum borçlanmasına tabi olduğu iki yıllık süre boyunca, herhangi bir ay yahut da düzenli olarak sigorta priminin yatırılması halinde, doğum borçlanması içerisinden, primi ödenen günler ve aylar düşülür.
  • Sigortalı olan kadının ölümü halinde, ilk ve ikinci dereceden kan hısımı olan bireylerinde kadın adına doğum borçlanması talebinde bulunabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu bağlamda; ana, baba, eş yahut da bir diğer çocuk, başvuru hakkına sahip olabilir.

İlk çocuk ile ikinci çocuk arasında iki yıllık bir süre yok ise; birinci doğum borçlanması ile ikinci doğum borçlanması arasındaki süre kanunen hesaplanmalıdır.

Bir önceki yazı olan Doğum izni nedir, süresi ve şartları nelerdir? başlıklı makalede doğum izni, doğum izni gerekli belgeler ve doğum izni kaç hafta hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz