üst

Bağkur Günlük Kazanç Beyanı Girişi Nasıl Yapılır?

İşveren uygulama tebliği içerisinde net olarak verilen bağkur esasları ve prim ödemeleri; tüm bağkur ödemesi yapan bireyleri de yakından ilgilendirmektedir.

Beyanda Bulunma Esasları Nelerdir?

Bağkurlu bireylerin ve bağkurlu çalışma koşulları oluşturan işverenlerin esaslar kapsamında; hizmet belgelerini düzenlemelerine gerek yoktur. Bu bağlamda yapılması gereken; aylık prim esası ile kazançların beyan edilmesidir. Aylık primi esas olarak belirtilen kazanç miktarının; günlük kazanç alt sınırının mutlak suret ile otuz katı kadar olmalıdır. Aksi halde beyanda bir sorunun olduğu kaçınılmaz olur. Prim esaslı kazancın bildirimin; SGK içerisinde var olan ilgili kuruma beyan şeklinde yapılması gereklidir.

Prim Ödenme Süreleri Hakkında

Sigortalıların kanun gereğince; her çalışma ayının sonunda ilgili kuruma sigorta prim ödemelerinin yapılması gerektiği konusunda bildirimler sunulmuştur. Tüm sigortalılık türlerinin prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmalıdır.

Prime Esas Olan Kazançlar Nelerdir?

Prime esas olacak olan kazancın yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi; alt ve üst kazanç limitlerinin otuz katı kadar olması gerekir. Bu kazançların ay sonunda mutlaka SGK’ ya bildirilmesi gereklidir. Ve bir de bunlara ek olarak; prim beyanı her ay yalnızca bir kez yapılabilir. Bireylerin prim esaslı kazançlarının ödenmemesi halinde; on iki aylık bir sürenin olması beklenir. Ve bu süre sonunda; alt limit miktarınca on iki aylık sürenin primleri tahakkuk ettirilir.

E – Devlet Sistemi İle Günlük Bağkur Kazancı Bildirimi

Bağkurlu bireylerin sigortaları 4/B seçeneği üzerinden yatırılmaktadır. 4/ B ödemesi ile emekliliğe giden bireylerin; günlük kazanç beyanları ile ödemelerini belirleyebilme hakları vardır. Peki, bu günlük kazanç bildirimi yapmak için hangi yolu izlemek gerekir? Bu bağlamda;

bagkur-gunluk-kazanc

  • E – devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. E – devlet sistemine giriş yapmak için gereken tek şey TC kimlik numaranız ve şifrenizdir. Şifre edinmemiş olan bireylerin; herhangi bir PTT şubesinden şifre edinebileceklerini de belirtelim.
  • E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sistemin sizleri yönlendirmesini seyretmelisiniz. Yahut da sisteme direk bu konuda giriş yapabilmek adına; online aramanıza;’ bağkur günlük kazanç beyanı’ yazın ve e –  devlet sistem linki üzerinden şifrenizi girerek hemen istediğiniz bölümde olun.

Bağkur Günlük Kazanç Beyanı Girişi için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazı olan SGK İşten Çıkış Bildirgesi başlıklı makalede işte çıkış bildirge süresi, işten ayrılma bildirgesi ve sgk işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1827 -9oWRlm7EsaBL06dWefrTMRAQJXTUq_wed0zCa_9ysehNefEmQ6mwyHxW-y47pLU 1afc6f1356c08dbaa008abf7a69af94ab45946c3&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1830 Eyep8-c_FYM3QBN9c2o-CGwTJAJjxYp3Ni5s2HXhjZ2Q0Td5ZOqt81awAoM6cMr4 ec4ff598f0a7d1273dd0b83180f0c916d2442acb&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

, , , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz