üst

wp-1457874267696.jpg

Bağkur borcu olan sağlıktan yararlanır mı?

Bugün sizlerle bağkur borcu olan sağlıktan yararlanır mı sorusuna cevap arayacağız. Sağlık hizmetlerinden daha düşük ücretlerle yararlanabilmek ve emekli olabilmek için SGK hizmetlerinden yararlanmak gerekir. SGK hizmetleri sağlık sigortası kapsamında yer alan uygulamaları kapsamaktadır. Sağlık sigortalarının primlerinin ödenmesi emekli olabilmek için de önemlidir. Çünkü SGK primlerin ödenmemesi halinde emekli olmak mümkün değildir. Bu sosyal güvenlik kapsamında ki sigortalardan birisi de bağkurdur.

Bağkur Nedir?

Bağkur bağımsız çalışan kişiler için oluşturulmuş olan bir kurumdur. Bağkurdan faydalanan kişiler kendi adlarına veya namlarına çalışmaktadır. Bağkur ifadesi yeni düzenleme ile birlikte kaldırılmış olsa da bu isim halk arasında hala kullanılmaktadır. Bağkur da temel olan konu kişinin kendi primini kendisinin yatırmasıdır.

İşveren konumunda olan bu kişiler aynı zamanda da vergi de ödeyen kişilerden oluşmaktadır. İşveren kişilerin emekli olabilmesi için gerekli olan primlerin yatırılması ve primli gün sayısının tamamlanması gerekir.

Bağkur Borçları Nedir

Bağkur işverenin kendi primini kendisi yatırması ile meydana gelen bir sağlık güvencesidir. Ancak primlerin ödenmemesi ile birlikte sağlık primleri borçları ortaya çıkacaktır. Yeni düzenleme ile birlikte 4B olarak adlandırılan bağkur prim borçlarının öğrenilmesi için e-devletten yararlanılabilir.

E-devlet üzerinden 4B hizmet dökümünü görmek mümkündür. Bu hizmet dökümü ile ödenen primler tarihlerine göre görülebilecektir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresinin alınabilmesi için PTT kurumuna gitmek yeterli olacaktır. Alınan şifrenin değiştirilmesi güvenlik açısından önemli bir ayrıntıdır.

Bağkur Borçluları Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir Mi?

Bağkur primlerini ödemeyen kişiler genel olarak sağlık hizmetlerinden ücretli olarak hizmet alır. Yani SGK’nın sunduğu indirimlerden yararlanılması mümkün olmaz. Bu da daha pahalı sağlık hizmetlerine işaret etmektedir. Bağkurluların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için altmış günden fazla ödenmemiş prim borcunun bulunmaması gerekir.

Bağkurlular borçlarını ödemediği takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle sürekli ve düzenli olarak sağlık primi borçlarının ödenmesi şarttır. Ödenmeyen primlerin artması halinde ödeme yapmak daha da güçleşecektir. Borçlarınızı ödemeniz halinde kısa sağlık hizmetlerinden SGK kapsamında yararlanmaya devam etmek mümkün olacaktır.

Bir önceki yazı olan Yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir? başlıklı makalede engelli yetim aylığı, sgk yetim aylığı ve yetim aylığı başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

bagkur borcu olanlar sagliktan yararlanabilir mi,Bağkur borcu olan bir kişi sağlıktan faydalanabiliyor mu,bagkur borcu olan sagliktan yararlanabilirmi,bağkur prim borcu sağlık muayene

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz