üst

Bağkur 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı Bildirimi

Bağkur İsteğe Bağlı Tescil Bildirimi, ülkemizde 2007 yılında uygulanmaya başlanmış bir sistemidir. Bu sistemin amacı, herhangi bir kurumda çalışmayan, örneğin mevsimlik işçiler gibi herkesin kendi istekleri doğrultusunda sigorta primlerini yatırması ve süreç tamamlandığında emekli olabilmesini sağlamaktır. Bu sistem uygulanmaya başlamadan önce sezonluk çalışan kişiler ya da iş değiştirme aşamasında belirli bir süre prim borçlarını ödeyemeyen kişiler, ya ödeyemedikleri primleri için fazladan ceza ile birlikte ödeme yapıyor, ya da borcunu ödedikleri günleri için tekrar prim ödemek zorunda kalıyordu.

Her iki durumda da, işinizden ayrıldığınız dönemde sosyal güvencesi olmayan kişiler kategorisinde görünüyor, her türlü sağlık masraflarını kendi cebinizden karşılıyor ve sistemde herhangi bir güvenceniz yokmuş gibi görünüyordunuz. Hükümetin tam da bu mağduriyet durumunu ortadan kaldırabilmek adına başlattığı bu uygulama, artık kesintili bir şekilde prim borcu ödenen vatandaşlar için kesintili bir sosyal güvence yerine, sürekli sosyal güvence kapsamında işlem yapabilmelerini hedefliyor.

Uyum Süreci

Avrupa Birliği’ne uyum süreci kapsamında toplumdaki sigortasız birey sayısını azaltmak için getirilen bu sistem ile 1080 gün işyeri primi yatırılmasına gerek kalmadan sigortaya başlamak mümkün olabiliyor. Ayrıca bu alanda yapılan diğer bir önemli değişiklik ise 2008 yılında SSK’ya yapılan ödemelerin Bağkur’a aktarılmış olmasıdır.

4b-ilk-tescil

Bağkur İsteğe Bağlı Tescil Bildiriminde Aranan Şartlar

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak
  2. Türkiye sınırları içerisinde yaşamak, adres kaydının Türkiye sınırları içerisinde bulunması

Şartlarını sağlamak yeterlidir. Ayrıca İsteğe Bağlı Tescil Bildirimi’ne başlayabilmek için yurt dışında herhangi bir sosyal güvenceye kayıtlı olmamak gerekmektedir. Aksi takdirde bildirim süreci sonlandırılır.

Kolay Yoldan Sigortalı Olun

Siz de yukarıda belirttiğimiz koşulları sağlayan bireyler iseniz, SGK tarafından istenilen belgeleri hazırlayıp size en yakın SGK şubesinden ya da daha kısa bir yol olan e-Devlet şifresiniz ile başvuru yapabilirsiniz.

SGK ofislerinden başvuru yapabilmek için öncelikle SGK’nın yayınladığı bildirideki formu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra nüfus cüzdanınızla başvuru yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ile başvuru yapmak isterseniz ilk önce en yakın PTT şubesinden e-Devlet şifrenizi almalısınız. Daha sonra sisteme şifreniz ile giriş yapıp formları online olarak doldurabilir ve sigorta başvurunuzu yapabilirsiniz.

4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazı olan Bağkur Günlük Kazanç Beyanı Girişi Nasıl Yapılır? başlıklı makalede bağkur bildirim detayları, bağkur günlük kazanç beyanı girişi ve bağkur günlük kazanç bildirimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1840 Mj1HSlB8MS_LMMGJq1FvF_WkvptInYGBGNh6f_8EVka5Mxy4g-ArDIO9PUaE6Znp 781d22694ac993b292931e46b3d8c5237e1fa781&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,isteğe bağlı bağkur

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz