üst

images.jpg

Askerlik borçlanması nedir, sigortaya etkisi nelerdir?

Bugun askerlik borçlanması nedir ve sgk ile ayrıntıları hakkında bir makale yazacağız. Sigortalı olmak özellikle sağlık sigortasından yararlanmak ve emekli olma açısından son derece önemlidir. Bu nedenle sigortalı çalışmak ve bu konuda ki haklarınızı bilmeniz gerekir. Genel sağlık sigortası kapsamı ile birlikte ülkede sigortasız insan kalmaması hedeflenmektedir. Ancak herhangi bir işte çalışan kişilerin sigortasız olması söz konusu değildir. Çünkü sigortasız işçi çalıştırmak yasa dışı bir eylemdir.

Sigorta Borçlanması Nedir

Sigortadan emekli olmak yaşlılık döneminde rahat edebilmek için son derece gereklidir. Çünkü yaşamı devam ettirebilmek ve alışılmış yaşam düzeyinde kalabilmek için emekli maaşı şarttır. Sigorta borçlanması da emekli olabilmek için fayda sağlayacak bir kavramdır. Sigorta borçlanmaları ile primli gün sayısını arttırmak mümkün olmaktadır. Sigortalı gün sayısı emekli olmak için önemlidir. Sigorta borçlanması askerlikte geçirilmiş gün sayısı, doğum gibi durumlarla söz konusu olmaktadır.

Sigortada Askerlik Borçlanması Nedir

Sigortadan emekli olabilmek için primli gün sayısının tamamlanması gerekir. Bu nedenle de bazı haller primli gün sayısına etki edecektir. Askerlik borçlanması da sigortalı gün sayısına etki etmektedir. SGK’dan emekli olacak olan erkekler bu konuda avantaj sağlamaktadır. Askerli yapmadan önce SGK dan sigortalı olan kimselerin emekli olmak için primli gün sayısı eksik ise askerlik borçlanması yapabilir. Askerlik yapılan süre emekli olabilmek için primli gün sayısına eklenecektir. Böylece eksik günü olan kişiler askerlik hizmetinden faydalanabilecektir.

Sigorta da Askerlik Borçlanmasının Ayrıntıları Nelerdir

Sigortalı gün sayısına primli gün ekleyebilmek için yapılabilecek yollardan birisi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanmasının yapılabilmesi için başvuru için belgeleri temin edebilmek için askerlik şubesine gitmek gerekir. Askerlik görevini tamamlamamış olan kişiler ise bu durumdan faydalanamaz. Çünkü askerlik borçlanması ancak askerlik yapan erkekler için geçerlidir.

Askerlik borçlanması ile ilgili her türlü ayrıntıyı ve bilgiyi araştırmak ve fayda sağlayacak durumda ise başvuru yapmak gerekir. Bu borçlanma da vergi indirimi yapılmaktadır. Askerlik yapılan gün sayısına göre vergi indirimi yapılmaktadır. Askerlik borçlanması talebinde bulunan kişiler başvurudan sonra altı ay içinde borçlanmayı ödemek zorundadır aksi halde geçersiz sayılacaktır.

Bir önceki yazı olan Kısmi Emeklilik nedir, şartları nelerdir? başlıklı makalede kısmi emeklilik, kısmi emeklilik aylığı ve kısmi emeklilik gün şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz