üst

agi

Asgari geçim indirimi (AGİ) nedir, nasıl hesaplanır?

Asgari geçim indirimi bir ailenin asgari geçim limitinin vergilerden muaf olmasını sağlayan bir sistemdir. Asgari geçim indirimi devleti sosyal bir politikası gibidir. Bu bağlamda; devlet yalnızca bireylerin lüks kalan gelirlerinden vergi aldığını belirtilir. Daha açık bir ifade ile bireyin hayatını idame ettirebilmesi açısından zorunlu olan fizyolojik ihtiyaçlarının vergiden muaf olması, devletin asgari düzeyde geçimlerini sağlayan ailelerden vergi almadığını vurgulamasıdır.

Asgari Geçim İndirimi Kimler İçindir?

Kısaca AGİgerçek usul ile vergilendirilen tüm gerçek kişiler için geçerliliğini korur. Tüzel kişiliklerin asgari geçim indirimi yardımı ile vergi muafiyeti söz konusu değildir.

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indirimi oranlarının hesaplanması; aile de fert sayısının artması ile değişiklik göstermektedir. Son düzenlemeler kapsamında desteklenen üçüncü çocuğun asgari geçim indirimi oranındaki payı da oldukça yüksektir. Bu bağlam da;

  • Çalışan bireyin kendisi için almış olduğu asgari geçim oranı; % 50,
  • Çalışmayan ve herhangi bir yerden geliri, maaşı olmayan eş için belirlenmiş ola asgari geçim oranı; % 10,
  • Çocukların ayrı ayrı olarak her biri için asgari geçim oranı; %7,5,
  • İki çocuktan sonra gelen diğer çocuklar için ise asgari geçim indirimi oranı; % %5’tir.

Çalışan eş için asgari geçim indirimi alınması söz konusu değildir. Ve her iki eşin çalışması halinde de yalnızca biri asgari geçim indiriminden faydalanabilir.

2016 Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar?

Asgari geçim indirimi herkes için farklı. Aşağıdaki tabloda 2016 AGİ hesaplarına bakabilirsiniz.

agi-2016

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanamaz?

Asgari geçim indirimi bazı kişilerin muaf oldukları konular içerisinde yer alır. Bu bağlam da bu kişilerin; hayata devam edebilmek adına var olması gereken fizyolojik ihtiyaçları her nasılsa, düzenli olarak karşılanabiliyor, denmektedir. AGİ uygulaması dışında kalan bireyler;

  • Ücret hesaplamaları diğer ücretler kısmında yer alan hizmet erbabı için asgari geçim indirimi uygulaması söz konusu değildir.
  • Aldıkları ücret dışında farklı gelirleri de olan hizmet erbapları, bu kişilerin diğer gelirleri gelir vergisine tabii olmalıdır. Bu halde; belirtilen kişilerin de asgari geçim indirimi muafiyetleri söz konusudur.
  • Dar mükellefler de AGİ kapsamı dışındadır.

Asgari geçim indirimi hakkında söyleceklerimiz şimdilik bu kadar. AGİ hakkında merak ettikleriniz veya eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? başlıklı makalede işten ayrılanlara kıdem tazminatı, kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz