üst

Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanması

Emekli olan ve sonrasında ölen bir kişiyi, SGK geride bıraktıklarını düşünerek, onlara belirli bir maaş bağlamak ister. Aslında burada önemli olan, belirli süre çalışan, Prim ödeyen ve emekli olduktan sonra Ölen bir kişini Devlet emeklerini de göz önüne alarak, Yakınlarına onun alacağı maaşın belirli aralıklarını bağlamak ister.

Burada önemli olan, Maaşın yüzdesini belirlenmesi. Çok sorulan sorulardan biri de “Anne ve Babaya Ölüm Maaşı Ne Kadar” kalır yada böyle bir şey mümkün mü? Elbette mümkün. Çünkü, yukarda belirttiğimiz gibi, Devlet TBMM Odaklı çıkardığı yasalarda, Ölen bir kişi, erkek yada kadın fark etmez, belirli bir prim ödemiş ve emekli olduysa, o kimsenin geride bıraktıklarına devlet tarafından kati suretle maaş kalır. Anne ve baba, eş ve çocuklara maaşlar kalır ve şartlara göre bunun belirli yüzdelere bölünmüş halleri verilir.

SORU: Eşim emekli olduktan belli bir süre sonra, talihsiz bir kaza sonucunda vefat etti. Bu durumda bana emekli maaşın ne kadarı kalıyor?

CEVAP: Yukarıdaki soru aslında, Devletin SGK Kurumlarıyla beraber yaptığı ortak çalışmaların cevabında yatıyor. Devlet emekli olduktan sonra vefat eden bir kimsenin, eşi, çocukları ve eğer eşi yoksa, Anne-Babasına belirli miktarlarda emekli maaşını kesinlikle bağlar.

Dul Eşine Ne Kadar Bağlanır ?

Öldükten sonra eğer arkasında bir Dul Eş bırakan kimseye, Aylığın %50’lik kısmı verilir. Yani kişi emekli maaşı olarak 1500 Tl alıyorsa, dul eşine 750 TL kalmış olur.

  • Çocuklara Emekli maaşın ölümden sonra çocuklara kalma durumu, Çocuk sayısına göre hesaplanır. Çocukların her birine %25 oranında bir maaş kalır. 
  • Anne ve Çocuklara % 25 Oranında Anne ve Babalara da maaş paylaşımı yapılır.

Anne ve Babaya ölüm aylığı bağlanması konusu hakkında aklınıza takılan bir soru varsa sorabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz