üst

Alo 170 Konusunda Uyarı!

Alo 170 hattını aradığınız zaman yanınızda kimliğinizin bulunmaması, işlem hırsızlığı açısından önem taşımakta! İlk kez aramanız dahilinde isim, soyadı, TC kimlik numarası, doğum tarihi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin istenme sebebi de, sonra ki aramalarda işlemlerin daha hızlı yapılabilmesine ve sistemlerin sizleri kaydetmesine olanak taşımasıdır.
Alo 170 hattını aradıktan sonra adınıza bir başvuru oluşturulmakta ve başvuruyu takip etme numarası verilmektedir. 3 iş günü sonrası için tekrar arayarak başvuruyla alakalı bilgi alabiliyorsunuz! Başvuru numarasını kimseyle paylaşmamak, bu gibi bilgilerin paylaşılabilmesi ihtimali sebebiyle önemlidir. ÇSGB, SGK ve İŞKUR mevzuatları ile alakalı tüm bilgiler Alo 170 üzerinden sağlanmaktadır. Alo 170 aracılığıyla aynı zamanda işyeri tarafından ödenmeyen sigortalar, fazla mesai ücretleri ile alakalı da şikayetler alınabilmektedir. Bu aşamada istenen bilgiler işyerinin unvanı, işyerinin açık adresi, işe giriş-çıkış tarihidir. Bu bilgiler ile kayıt dışı istihdam yaratan kişileri şikayet edebiliyoruz.
·         Alo 170 sayesinde “işe giriş – çıkış” tarihlerini kimlik bilgileriyle anlık olarak öğrenme durumu mümkündür!
·         Ayrıca Alo 170 ile beraber anlaşmalı boşanma şikayetleri de alınmaktadır! Bu denetimi en sağlıklı şkeilde yapabilmek adına ise anlaşmalı boşanma yapan kişilerin adı soyadı, TC kimlik bilgileri ve birlikte yaşadıkları evin açık adres bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.
·         Rapor ücretinizin ne zaman ödeneceği konusunda bilgi almak adına da, yine rapor tarihleriniz ile beraber Alo 170 numarasına bağlantı kurabilirsiniz.
·         Son olarak ise emeklilik tarihinizi öğrenebilmek adına T.C kimlik numaranız ile beraber Alo 170’i arayabilirsiniz.
Son dönemlerde pek çok kişi tarafından Alo 170 müşteri temsilcileri aranmakta ve bir şikayet durumu oluşturulmaktadır. Hükümette buradan gelen şikayetleri fazlası ile dikkate alıyor ve yaptırımları uygulamaktan geri kalmıyor.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz