üst

Aile hekimi cumartesi – pazar açık mı?

imageAile hekimi cumartesi – pazar yani haftasonu açık mı, hizmet veriyorlar mı merak edilir. Verdikleri sağlık hizmeti sadece ilaç yazmak ve rapor vermek gibi durumu olan aile hekimleri pazar günleri çalışmıyorlar. Ancak aile hekimi cumartesi açık.

Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliğinde nöbet düzenlemesine göre aile hekimleri, aile sağlığı merkezi ve toplum sağlığı merkezlerinde cumartesi günü 08.00-16.00 veya 09.00-17.00 saatleri arasında nöbet tutuyorlar. Bu saatler arasında giderseniz nöbetçi aile hekimi bulabilirsiniz.

Tabiki bu uygulama birbirine yakın aile sağlığı merkezlerinde yapılıyor. Küçük bir ilçede tek aile sağlığı merkezi olunca çoğu bu nöbet uygulamasına uymuyor. Bu nöbet hizmetinin devamlı olması için dönüşümlü olarak ASM ve ya TSM hekimlerinin nöbet tutması gerekir.

Tüm bu nöbet uygulamasına rağmen eğer cumartesi aile hekimine gittiniz ve kapalı ise bilin ki aile hekiminiz nöbet uygulamasını protesto ediyor. Boşuna gidip de aile hekimini şikayet etmeyin. Bir sonuç alamazsınız ve o aile hekimi boykotu siz şikayet ettiniz diye bırakmaz. 

Aile hekimlerinin bu durumu boykot etmesinin tabiki haklı sebepleri var. Açıklamalarında doktorlar haftasonu gelecek hastanın acil hasta sınıfına girdiği, ancak ASM ve TSM’lerin bu yönden yeterli personel ve ekipmanin olmadığı söyleniyor. Bu durumdaki hastaların normal devlet hastanelerinin acil bölümüne başvurmalarinin daha sağlıklı olacağı dile getiriliyor. Diğer türlü rutin hastaların pazartesi gününü bekleyebilir.

Aile hekimleri acilde nöbet tutsun diyen başka bir görüş var ki o da tamamen başka bir tartışma konusu. Ancak özet geçersek yonetmelikte aile hekimleri cumartesi mesai yapmaları gerekiyor. Ancak aile hekimlerinin çoğu bunu yerine getirmiyor. Sizin aile hekimi yapıyorsa şanslısınız.

Bir önceki yazı olan Vizesiz gidilen ülkeler 2016 tam listesi başlıklı makalede vize istemeyen ülkeler, vizesiz gidilebilen ülkeler ve vizesiz gidilen ülkeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

aile hekimliği hafta sonu açık mı,aile hekimi pazar günü açık mı,aile hekimi cumartesi açık mı,aile hekimi nöbet tutar mı,AİLE HEKİMLERİ CUMARTESİ ÇALIŞIYOR MU,aile hekimleri pazar günü açık mı,asm ler c tesi calisiyormu,pazar günleri sağlık ocağı açık olur mu

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz