üst

65-yas-maasi

65 Yaş Aylığı Nedir, Nasıl Başvurulur?

65 yaş aylığı diğer adı ile yaşlılık maaşı yeni düzenlemeler içerisine girdi. Değişen yaşlılık aylığı çok daha geniş bir yelpaze alanına sahip oldu. Daha öncelerde gündeme gelmiş olan torba kanununun meclisten geçmiş olması sayesinde çok daha fazla yaşlının 65 yaş aylığından yararlanabilmesi söz konusu olmuştur. 124 TL’lik bir muhtaçlık payı olan aylığın, yeni asgari ücret düzenlemesinin ardından; 243 TL olarak belirlenmesi ön görülmüştür. Hanelerdeki bireylerin ortalama gelirlerinde görülen bu artışın, çok daha fazla hanenin içerisine girebilecek olan yaşlılık maaşına yol açtığını görmek zor değildir.

65 Yaş Maaşı Yönetmeliği

İlk ve en önemli şart bireylerin 65 yaşını tamamlamış muhtaçlar olmalarıdır. Ve bunun yanı sıra;

  • Vücut fonksiyonlarının yüzde kırk dokuz ile yüzde altmış dokuz arasında kaybedilmiş olması, yahut da yüzde yetmişlik bir kaybın bulunması halinde iş göremez derecede engelli sayılması gerekliliği söz konusu olan bireylerin şartlarıdır.
  • Bir de, yönetmelik yardım yapılan bireylerin toplum içerisinde yer alan en düşkün ve en muhtaç bireyler olduğunu da vurgulamaktadır.

Muhtaçlık Nasıl Tespit Edilir?

Yaşlılık maaşı muhtaçlığının tespiti işleminde yalnızca belirtilen hanenin gelir ve giderleri üzerinde yapıla araştırmaların varlığı söz konusu olur. Bu bağlamda;

  • Maaş, ücret, nafaka yahut da hanenin içerisine giren aylık net paranın miktarı,
  • Konutun rayiç bedelinin iki yüz kırkta biri,
  • İkamet dışında alakalı olunan diğer konutların rayiç bedelinin aynı şekilde iki yüz kırk da biri,
  • Tarımsal destek var ise gelir tutarı,
  • Aynı şekilde yukarıda sayılabilecek konut, dükkan çeşitlerinin rayiç bedeli muhtaçlık tespitinde kullanılır.

Yaşlılık Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıda sayılan şartları taşıyan ve özel sebepler ile şartlardan muaf olduğu halde aylığı alma hakkı olan bireylerin yerleşim yerlerine en yakın olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmaları gerekir. Bireylerin hemen ardından bir muhtaçlık belgesi edinerek bu belgeyi SGK’ ya ulaştırmaları ve bu bağlamda bir de SGK’ ya başvurmaları gerekir. Başvuru formları genel olarak başvurulan vakıflarca doldurulur. Eğer, başvuru formunu dolduracak kişi vasi ise mutlaka vasilik kararının alınmış olması gerekir.

Bir önceki yazı olan GSS Prim İndirimi nedir, nasıl faydalanılır? başlıklı makalede gss indirimi, gss indirimi 201 ve gss indirimi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1823 GwD6CJQUYcqT7XxE1iAcrPU9Sr1XiGWqMyJ54yPEMblj7EQLqJx-0E-axFTLVZ5x 9cd242628c040861d52ab1e092c6656b4071b707&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

, , , , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. SGK Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi | SGK Hizmet Dökümü, SSK Sorgulama, Edevlet - 29 Mart 2016

    […] taraftan yaşlılık aylığı alanlar sigortalı olarak çalışmaya başlarlar ise bazı yaptırımlara tabi olurlar. Sigortalı […]

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz