üst

4C isteğe bağlı ödeme dökümü

4C, 2010 yılından bu yana aktif olmasına rağmen pek çok kişiye kamu idarelerinde sözleşmeli olarak çalışan personel anlamına geldiğinden dolayı hizmet sunmaktadır. Zira, 657 sayılı kanunun 4/C bendine göre çalışanlar, kamuda kadroya alınmamış ve sözleşmeli olarak çalışan personeli de tanımlamaktadır.

Fakat, 5510 sayılı kanunun 4/C maddesinde tabi olarak çalışanlar ise devlet tarafından kadroya alınmış ve eski adıyla emekli sandığı kapsamında çalışan kişilere verilen isimdir. Bu iştirakçilik, en az 10 yıl memuriyet hizmeti yaptıktan sonra, memuriyetten ayrılıp, Emekli Sandığı kapsamında, emeklilik hakkını kaybetmek istemeyenler için çalışmadan ay ve ay ödeme yaparak hizmet kazanan sistem türüdür. İsteğe bağlı ödeme dökümü ise, eski adıyla Emekli Sandığı olan (4C) hizmet dökümü sorgulama ekranı sayesinde, emekli sandığına ne zamandan beri bağlı olduğunuzu sizlere sunmaktadır. E-devlet kapısı üzerinden aktif olarak bu sorgulamaları yapabiliyor, ödemeler hususunda da bilgiler alabiliyorsunuz.

emekli-sandığı-ödeme-sorgulama

E-devlet şifresiyle girişler yapıldıktan sonra “kimliğimi şimdi sorgula” sekmesine tıklayın. Daha sonra ise “e-devlet şifresi” bölümünü açmalı, bu alana TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girmelisiniz. Bu adımları tamamladıktan sonr 4C hizmet dökümü paneli ekranı sizlerin karşısına açılacaktır.

Sisteme giriş yapabilmek adına öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Bu şifre olmadan, son yasaya göre artık SGK işlemlerinin hiçbiri gerçekleştirilmemektedir. Öncelikle e-devlet şifresi almalı, bunun için de en yakın PTT şubesine gidip, üzerinde TC kimlik numaranızın yer aldığı bir kimlik ile başvuru yapılmalıdır. Daha sonra ise 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizi PTT üzerinden rahatça edinebilir ve sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi 4C hizmet dökümü sorgulamaları için bu gibi şifrelere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden de sistemin işleyebilmesi hususunda gerekli olan bir şifre türüdür.

4C isteğe bağlı hizmet dökümü için tıklayınız.

Bir önceki yazı olan 4C Banka Değişikliği başlıklı makalede 4c banka değişikliği ve emekli maaşı banka değiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz