üst

4C emekli aylığı kesintileri

Sosyal güvenlik kurumu, statüler kapsamında emekli olanlara ilişkin detaylı bilgilerin tamamını e-devlet sistemi üzerinden vatandaşlara sunmakta ve şeffaflık ilkesine dayalı çalışmalarını sürdürmeyi ihmal etmemektedir.

Teknoloji her geçen gün ilerlerken, vatandaşlar da bu kapsamda bilgi almak ve çalışmaları en iyi şekilde ilerletmek açısından emekli aylık bilgilerinin durumunu internet üzerinden görüntüleyebiliyorlar. 4C emekli aylığı kesintileri ile alakalı yapılan araştırmalarda ise, emekli aylığı üzerine oluşan etkilerin tamamı e-devlet sitesi üzerinden verilmekte. Sizlere bu kapsamda sorgulamanın nasıl yapılacağı dahilinde bilgiler sunacak, en ince ayrıntısına kadar tekniklerinden bahsedeceğiz.

4C-Emekli-Aylığı-Kesintileri

4C emekli aylığı kesintileri nasıl sorgulanır?

Emekli sandığı kapsamında (4C), emekli aylığı kesintileri sadece e-devlet sistemi ve sosyal güvenlik kurumunun işbirliği vasıtasıyla güvenli bir şekilde öğrenilmektedir. Bunun yanı sıra ise, maaşınıza ilişkin diğer konularda da 4C çatısı altında yer alan uygulama sayfaları arasında rahatlıkla hizmet almak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şeyler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Aşağı sayfadan e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranızla girişinizi yapabilir, daha sonra ise tüm sorgulamaları, 4C emekli aylığı kesintisini görüntüleyebilirsiniz.

Sorgulama sayfası için tıklayın.

Ek bilgi; Bu işlemi yapabilmek adına sizlerin bir e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Eğer şifre yok ise, herhangi bir PTT şubesine giderek üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan bir belge ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru işleminden sonra PTT veznesi sizden 2 TL işlem ücreti talep edecektir. E-devlet şifresiyle beraber www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden tüm işlemleri kolaylıkla halletmek mümkündür.

Sistemin doğru bir şekilde çalışması adına da mutlak suretle şifrenizi kaybetmemeye özen gösterin. Eğer herhangi bir kayıp veya unutma durumu söz konusu olur ise, ikinci kez şifre talebinde PTT 10 TL talep etmektedir.

Bir önceki yazı olan 4C isteğe bağlı ödeme dökümü başlıklı makalede 4c hizmet dökümü ve 4c isteğe bağlı hizmet dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz