üst

images.jpg

4A, 4B, 4C Nedir, Farkları Nelerdir?

Sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmak için sigorta primlerinin ödenmesi gerekir. Sigorta primleri çalışanın işvereni tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu yasal bir zorunluluk olmak ile birlikte sigorta primlerini kendi çabaları ile ödeyenlerde bulunmaktadır. Sigorta primleri işveren tarafında maaşa göre yatırılmaktadır.

Maaşa göre sigorta primlerinin yatırılması emeklilik zamanında alınacak emekli maaşının da belirleyicisi olacaktır. Yani emeklilik şartlarını tamamlamak için hizmet dökümlerini yakında takip etmek gerekir. Yatırılmamış primler emekli olma yönünde sıkıntı yaratacağı için yakından takip edilmesi ve önemsenmesi gerekir.

4A Nedir?

4A hizmetine kayıt olan kişiler memurlardır. Ancak belirtilen memurlar kadroludur. Memurlar da diğer çalışanlar gibi emekli olurken maaşları üzerinden değerlenirler. Ama memurların birçoğu yapılan kesintileri ile birlikte daha az emekli maaşı almaktadır. Devletin garantörlüğü altında olan devlet memurları bu nedenlerin farkında da olsa yine bu garantiden vazgeçememektedir. Bu kolda çalışan memurlar SGK’nın 4A koduyla değerlendirilmektedir. 4A hizmet dökümüne ait kayıtları e-devlet sitesinden bulabilmek mümkündür.

4B Nedir?

4B sözleşmeli memurlara ait olan kodlardır. SGK 4B olarak adlandırılan sözleşmeli personeller 12 aylık olarak sözleşme yaparlar. Sözleşmeli personellerde, daimi memurlar gibi özlük haklarına sahiptir. Yani memurların sahip oldukları bütün haklara sahiptirler. Ancak bu memurların çalışma hayatları kadrolu olmadıkları sürece kısıtlıdır. Sözleşmeye bağlı olarak çalıştıkları için sözleşmenin öne sürdüğü şartları benimsemek zorundadırlar. Sözleşmeli personelin, sözleşmesinde yer alan çalışma süresi sonuna işveren ile aralarında ki iş ilişkisi sona erecektir.

4C Nedir?

4C SGK kodu mevsimlik işçileri kapsamaktadır.  Bu personelin emekli oluncaya kadar çalışmak için herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Mevsimlik işçileri özlük hakları bakımında son derece zayıftır. Genel olarak herhangi bir sendikal bir örgütlenme durumu görülmemektedir. Bu nedenlerle de özlük haklarının savunulması bakımından yetersiz kalınmaktadır.

4C hizmeti için her yıl belirlenen mutlak bir sayı bulunmaktadır. Ancak bu durum iş garantisi yaratacağı anlamına gelmez. Mevsimlik işçilerin çalışma şartları bakımında sıkıntılar olduğu için emekli olmaları içinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için işçi ve işveren arasında adaletli bir ilişki olmalıdır.

Bir önceki yazı olan Askerlik borçlanması nedir, sigortaya etkisi nelerdir? başlıklı makalede askerlik borçlanması, askerlik borçlanması 2016 ve askerlik borçlanması hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

4c 4b nedir,4 a nedir kimleri kapsar

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz