üst

2017-dogum-parasi

2017 Doğum Parası

2017 Doğum Parası Ne Kadar ?

2017 yılında devlet doğan her çocuk başına “Doğum Yardımı” adı altına vereceği ücretler belli oldu. 2015 mayıs ayında yürürlüğe giren kanuna göre 300 TL ila 600 TL arasında doğum parası ve 122 TL süt yardımı sağlanacak.

  1. çocuk doğumunda 300 TL,
  2. çocuk doğumunda 400 TL,
  3. ve sonraki çocuk doğumlarında çocuk başına 600 TL ücret ödenecek.

Şuan yürürlükte olan ücret miktarları bunlardır. Bu fiyatları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı artırabilir yada değiştirebilir.

Doğum Parası Almanın Şartları

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için yukarıda belirtmiş olduğumuz 300-600 TL arası para ödenecektir. Ayrıca Süt parası almak içinde annenin ya da babanın SSK veya Bağ-kur’lu olması gerekmekte. Bununla birlikte en az 120 günlük prim ödenmiş olması gerekli.

Doğum Parası İçin Nereye Başvurulması Gerekiyor

Süt ve doğum parası yardımı için Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il Müdürlükleri, ilçelerde kaymakamlık binası içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Başvuruyu yaparken yeni doğan çocuğun TC kimlik (Nüfus Cüzdanı) yanınızda olması gerekli.

Ayrıca çocuğun TC kimlik numarası ile internet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinden yapmanız gerekmekte. Başvuru dilekçesi için Tıklayın.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ise başvuruları konsolosluklar ve büyükelçiliklerde yapabilirler.

Bir önceki yazı olan SGK e-Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalede eborcu yoktur belgesi, eborcu yoktur formu ve internetten sgk borcu yoktur belgesi alma hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz