üst

2016 Pasaport Harç Ücretleri

Bu aralar aramız diğer ülkelerle çok iyi değilse de yurt dışı seyahatlerimiz devam ediyor. Pasaport harç ücretleri 2016 yılı için her yıl olduğu gibi tekrar zamlanarak değişecek. Dünyanın en pahalı pasaportunu kullandığımız TC pasaportları zamlı fiyatları açıklandı. Bu fiyatlarla birkaç kişinin daha seyahat özgürlüğü elinden alınacak gibi gözüküyor.

2016 yılında ödenecek olan vergi ve harçlara yapılacak zam oranları, ekim ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre şekilleniyor. Bildiğiniz gibi TÜİK, Ekim ayında 12 aylık ortalamalara göre Yİ-ÜFE’yi yüzde 5.58 olarak açıklamıştı. Buna göre pasaport harç ücretlerine yapılacak zam da aşağı yukarı aynı olacak. Buna göre hesaplandığında aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

2016 Pasaport Harç Ücretleri Zamlı Halleri

Pasaport harç ücretleri 2016 yılı için defter ücreti dahil aylık olarak sıralayalım.

  • 6 aylık 188,3 liradan 199,2 liraya,
  • 1 yıl için 237,2 liradan 251 liraya,
  • 2 yıl için 334,9 liradan 354,3 liraya,
  • 3 yıl için 440,9 liradan 466,5 liraya,
  • 4-10 yıl için ise 587,5 liradan 621,6 liraya

Bunun gibi bir tabloya hazırlıklı olun. Yukarıda saydığım listeyi şekil olarak eklersek

2016-pasaport-harc

Zaten Türkiye’de pasaport ücretleri bu kadar pahalı iken bir de her sene bu kadar zam yapılması çok fazla. Bir ara milletvekillerden biri bu durumu meclise taşıyacaktı, gerisi gelmedi. Bu durumun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Unutulmamalı ki yurt dışı seyahatler yapmak isteyenler sadece iş adamları değil, öğrenciler de dahil orta düzeyde geliri olan vatandaşlar da gitmek istiyor. Bu bilinçle düzenlemeye gidilmeli.

Bir önceki yazı olan İşsizlik Maaşı Neden Onaylanmaz? başlıklı makalede işsizlik maaşı nasıl alınır ve işsizlik maaşı şartları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz